Glutamina

Suplement/SkładnikGlutamina
Glutamina jest aminokwasem, którego organizm używa do wytwarzania energii. Dorośli spożywają około 3 do 6 gramów dziennie z produktów zawierających białko, takich jak mięso, drób, ryby, jaja, produkty mleczne i rośliny strączkowe. Nasze ciało wytwarza również glutaminę, głównie z BCAA.
Czy to działa?Tylko nieliczne badania dotyczyły stosowania suplementów glutaminy do poprawy wydajności w ćwiczeniach wzmacniających i budujących mięśnie (takich jak kulturystyka) oraz do regeneracji po tych ćwiczeniach (na przykład poprzez zmniejszenie bólu mięśni). Według wyników dostępnych badań, suplementacja glutaminą nie ma żadnego efektu lub zapewnia jedynie niewielką korzyść.
PodsumowanieIstnieje bardzo niewiele dowodów naukowych na uzasadnienie przyjmowania suplementów glutaminy w celu poprawy ćwiczeń lub wyników sportowych.
UwagiWiele sportowych suplementów na rynku zawiera więcej niż jeden składnik, a składniki mogą działać inaczej, gdy zostaną połączone. Ponieważ większość kombinacji składników nie była badana, dlatego nie wiadomo, jak skuteczne lub bezpieczne są te łączone produkty w poprawianiu wydajności sportowej.
Źródło: U.S. Department of Health & Human Services, National Institutes of Health, Office of Dietary Supplements.