Na czym polega efekt buraka?

IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) zleca regularnie grupie międzynarodowych ekspertów podsumowanie najnowszej nauki w zakresie odżywiania sportowego i przełożenia jej na praktykę sportową. W najnowszych badaniach z roku 2019 zawarto między innymi ustalenie, że azotany zawarte w soku z buraków ćwikłowych są jednym z tylko pięciu suplementów o udowodnionym, pozytywnym wpływie na poprawę wydolności fizycznej sportowców.

Sok z buraków wydaje się rozszerzać naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie krwi i umożliwiając jej większy przepływ, zmniejszając ilość tlenu potrzebną podczas aktywności. Dodatkowo w wyniku tego procesu zużycie glikogenu w organizmie jest mniejsza.

Badania wskazują, że o ile suplementacja bogatym w azotany sokiem z buraków nie zwiększa ekonomii biegania, mechaniki poruszania się ani siły mięśni o tyle wskaźnik odczuwanego wysiłku znacznie się poprawia po suplementacji. Jeden z ważniejszych wskaźników w biegach na odległość (tj. czas do wyczerpania) wykazuje poprawę pod wpływem suplementacji sokiem z buraków bogatych w azotany.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6040767/

https://www.physiology.org/doi/full/10.1152/japplphysiol.01006.2017