Węglowodany, żele energetyczne i maltodekstryna

Dlaczego potrzebujemy węglowodanów.

Dostarczane organizmowi węglowodany, są zamieniane na glikogen, który zatrzymywany jest w mięśniach i w wątrobie. W trakcie ćwiczeń glikogen rozkłada się na cukry proste do najprostszej formy glukozy, która jest wchłaniana do krwioobiegu, zaspokajając potrzeby komórek ciała. Im więcej glikogenu w organizmie a tym samym podaż glukozy jest odpowiednia, tym jego praca może być bardziej wydajna i dłuższa. Gdy glukozy jest zbyt dużo i nie może być wykorzystana jako źródło energii uruchomiony zostaje proces odkładania tkanki tłuszczowej.

Energia z węglowodanów działa na zasadzie energii z paliwa, która nie objawia się w postaci gwałtownego przypływu siły czy wytrzymałości tylko stabilnego zaopatrywania organizmu w składniki wykorzystywane przez organizm do wykonywania wysiłku czy to fizycznego czy intelektualnego.

Jak szybko węglowodany zamieniają się w glukozę we krwi, którą ciało wykorzystuje do energii, mierzy się na podstawie indeksu glikemicznego.

Rodzaje węglowodanów.

Węglowodany są nazywane prostymi lub złożonymi, w zależności między innymi od tego, jak szybko cukier jest trawiony i wchłaniany.

Proste węglowodany są szybko trawione i wysyłają natychmiastowe impulsy glukozy (energii) do krwioobiegu. Proste cukry znajdują się w cukrach rafinowanych, takich jak biały cukier.

Złożone węglowodany są trawione wolniej i stabilniej uwalnianiają glukozę do krwioobiegu. Złożone węglowodany mogą być oparte na przetworzonych ziarnach. Zawarte są w produktach takich jak mąka czy ryż.

https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/nutrition-basics/carbohydrates

Źródła energii podczas przygotowania do wysiłku oraz źródła energii w trakcie wysiłku.

Planując wykonywanie wysiłku za jakiś czas słusznym wyborem jest konsumowanie produktów zawierających węglowodany złożone. Chcemy doprowadzić organizm do stanu „zatankowania paliwem”, które to paliwo zostanie później wykorzystane podczas wysiłku.

Jeśli wysiłek jest dłuższy i podczas jego wykonywania zaczyna nam brakować „paliwa” wtedy wskazanym jest konsumowanie produktów zawierających węglowodany proste o wysokim indeksie glikemicznym. Takimi produktami mogą być żele energetyczne.

Żele energetyczne a maltodekstryna.

Zdecydowanie większość dostępnych na rynku żeli energetycznych jest wyprodukowana w oparciu o maltrodestynę, która jest dobrze rozpuszczalnym, białym proszkiem produkowanym ze skrobi ziemniaczanej, pszenicy i ryżu.

Maltodekstryna jest szybko trawiącym się węglowodanem prostym i ma wysoki indeks glikemiczny. Produkty oparte o maltodekstrynę są źródłem szybkich kalorii podczas lub po treningu i zazwyczaj nie wywołują negatywnych skutków ubocznych. Produkty te przy rozkładzie nie zużywają tak dużo wody, jak niektóre węglowodany dlatego jest to dobry sposób na szybkie uzyskanie kalorii bez odwadniania.

Jakie żele energetyczne są najlepsze.

Żele nie są skomplikowanym, złożonym produktem. Jest to głównie cukier prosty, który ma często dodaną kofeinę. Kofeina ma ewentualnie dodatkowo pobudzać organizm podczas dłuższego wysiłku. Poza maltrodestyną, fruktozą i kofeiną pozostałe składniki służą do nadania żelom konsystencji oraz smaku.

Dostepne są na rynku również żele wyprodukowane na bazie soków, przecierów i koncentratów z owoców, syropu z ryżu brązowego czy miodu ale są one w zdecydowanej mniejszości.

Pojawiają się żele energetyczne zawierające też dodatkowe substancje. Są one często dodane w symbolicznej ilości po to żeby nadać danemu żelowi wyróżnik od innych dostępnych na rynku. Czy działają lepiej to najlepiej się przekonać samemu.

Po doświadczeniach używania wielu rodzajów żeli energetycznych konsystencja i smak okazują się najważniejszymi czynnikami wyboru najlepszego. Zła konsystencja (często żele są za gęste) bądź nietrafiony smak (niektóre smaki potrafią być okropne) mogą przysporzyć niepotrzebne utrudnienia podczas na przykład startu w maratonie.