Rekomendacje IAAF odnośnie odżywiania sportowców

Odżywianie sportowe jest nauką dynamiczną i rozwijającą się. IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) zleca regularnie grupie międzynarodowych ekspertów podsumowanie najnowszej nauki i jej przełożenia na praktykę sportową.

Podobne badania były przeprowadzone w 1995, 2007. Najnowsze badania z roku 2019 zawierają między innymi następujące ustalenia:

– Sytuacje kiedy sportowcy zużywają więcej energii niż konsumują mogą być przyczyną stanu (RED-S), w którym może nastapić utrata miesiączki i osteoporoza, ale mogą również być przyczyną się do obniżenia poziomu testosteronu i libido u mężczyzn, złego stanu kości (czętszych złamań), zwiększonego ryzyka chorób i obrażeń, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, chorób układu krążenia, upośledzenia zdolności i wydajności treningowej.

– W związku z potrzebami żywieniowymi  promowana jest w pierwszej kolejności filozofia dostarczania potrzebnych organizmowi składników w formie jedzenia, a suplementy powinny być stosowane wyłącznie w celu leczenia lub zapobiegania niedoborom określonych składników odżywczych.

– Tylko w przypadku pięciu suplementów udowodniono ich pozytywny wpływ na poprawę wydolności fizycznej:

kofeina,

kreatyna,

azotany / sok z buraków ćwikłowych,

beta-alanina,

wodorowęglan.

– Nie wykazano żadnych bezpośrednich korzyści związanych z unikaniem glutenu przez klinicznie zdrowych sportowców.

– Diety wegetariańskie mogą teoretycznie wspierać potrzeby sportowe, ale wymagana jest szczególna uwaga i dobre planowanie, aby zapewnić odpowiednie spożycie energii i określonych składników odżywczych, które są mniej obfite lub gorzej wchłaniane ze źródeł roślinnych (np. Żelaza).

– Udowodniono, że węglowodany (CHO) spożywane podczas ćwiczeń mogą zapewnić dodatkowe korzyści przez mózg i układ nerwowy. CHO może stymulować obszary mózgu, które kontrolują układy stymulujące i nagradzające poprzez komunikację z receptorami w jamie ustnej i jelitach. To „wyczuwanie ust” CHO stanowi kolejny powód do częstego przyjmowania CHO podczas dłuższych wydarzeń i krótszych, w których zaopatrzenie w paliwo mięśniowe może nie być konieczne.

Cały artykuł: tutaj