Dzisiejszy maraton w Bostonie, który się nie odbywa (20 kwiecień 2020)

Organizatorzy Bostońskiego Maratonu, najsławniejszego biegu na świecie, odłożyli to wydarzenie do 14 września z powodu obaw związanych z pandemią koronawirusa.

Maraton w Bostonie w 124-letniej historii nigdy nie został całkowicie odwołany od jego pierwszej edycji w 1897 r., Choć de facto nastąpiło odwołanie/modyfikacja w 1918 r., Kiedy koniec I Wojny Światowej i globalna pandemia grypy skłoniły organizatorów do zmiany wyścigu na sztafetowy.

Urzędnicy potwierdzili, że przełożenie wyścigu jest dużym przedsięwzięciem, ale anulowanie go byłoby jeszcze bardziej szkodliwe ponieważ maraton wpompowuje 211 milionów dolarów rocznie w gospodarkę miasta – nie licząc jeszcze milionów milionów zebranych przez biegaczy na cele charytatywne.

Na początku 2020 roku został odwołany maraton rzymski, maraton paryski został przełożony z 5 kwietnia na 18 października, a maraton barceloński został przełożony z 15 marca na 25 października.

W tegorocznym maratonie w Tokio spodziewano się 38 000 uczestników, ale bieg był ograniczony tylko do elitarnych biegaczy z powodu obaw o wybuch wirusa w Japonii.

Burmistrz Bostonu powiedział, że nigdy nie rozważano prowadzenia wyścigu z ograniczoną liczbą elitarnych biegaczy na wzór maratonu w Tokio uzasadniając, że:„Maraton bostoński jest maratonem integracyjnym ”, „Maraton bostoński jest dla wszystkich”. Jednak najprawdopodobniej miliony dolarów wpompowywanych w gospodarkę miasta, które by się nie pojawiły przy kasacji lub znacznego ograniczenia liczby uczestników biegu, były głównym powodem przesunięcia go na inny termin.

Z punktu widzenia osoby zarejestrowanej na bieg mam pretensje do organizatorów, że oferuja biegaczom albo start we wrześniu albo pełny zwrot poniesionych kosztów. Uważam, że opcja możiwości wystartowania w 2021 bez konieczności kwalifikacji by była bardzo uzasadniona.

Poza tym na dzień planowanego dnia odbycia się maratonu, szanse na odbycie się biegu we wrześniu wydają się jednak małe.

Pogoda dla biegaczy, którzy by wystartowali w biegu, jeśli by nie był odwołany, by była bardzo zimowa i to może być jedyny powód do braku wielkiego smutku ze zmian.