Saint Petersburg, White Nights Marathon (2018)

Od dawna przymierzałem się do pobiegnięcia maratonu w Rosji. Najczęściej myślałem o biegu w Moskwie. Niestety maraton w Moskwie odbywa się we wrześniu i często kolidował z maratonem w Warszawie. Z drugiej strony od dawna myślałem o wyjeździe turystycznym do Saint Petersbourga. Po przymiarkach biegowych na 2018 rok w końcu zdecydowałem pobiec maraton w Saint Petersbourgu a przy okazji wpaść na kilka dni turystycznie do Moskwy, w której pierwszy i jedyny raz byłem ponad 30 lat temu.

Maraton Białych Nocy jest imprezą wpisującą się w coroczny letni festiwal Białych Nocy w Petersburgu. Miasto, ze względu na bliskość koła podbiegunowego; każdego roku między około 21 kwietnia a 21 sierpnia nigdy nie osiąga całkowitej ciemności. Impreza tradycjnie odbywa się w końcu czerwca ale w 2018 roku ze względu na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej rozgrywane w Rosji odbył się później 22 lipca. Elementy związane z Mistrzostwami Świata obecne były w lipcu jeszcze w całym mieście.

Maraton ukończyło około 3000 osób z ponad 50 państw a dodatkowe 6000 tysięcy biegło na 10 kilometrów. Tak liczna grupa osób z zagranicy wskazuje jak atrakcyjnem turystycznie miejscem jest Saint Petersburg. Decydując się na bieg w maratonie nikt z przyjezdnych nie powinien żałować ponieważ trasa jest bardzo atrakcyjna i poprowadzona przez najważniejsze turystycznie miejsca a start i meta miały miejsce na placu przed Muzeum Hermitage.

Ciekawostką była parada okrętów wojennych w momencie kiedy biegacze biegli dlugą ulicą wzdłuż rzeki. Zaskakujące było z jak dużymi emocjami niektórzy biegnący Rosjanie to przyjęli, zatrzymywali się, wykrzykiwali do marynarzy, salutowali. Widać było u nich duże wzruszenie z tym związane.