Kilka słów o największym maratonie na świecie

Maraton w Nowym Jorku odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę listopada. W roku 2011 wypadło to na 6 listopada. Na starcie stanęło 47438 osób. Jest kilka sposobów aby zakwalifkować się do biegu. Dla przeciętnego biegacza z USA lub innego państwa jedyną drogą jest udział w loterii. Organizowane są oddzielne losowania dla mieszkańców USA i reszty świata. Ktoś kto nie został wylosowany w trzech kolejnych losowaniach ma zapewnioną możliwość udziału w kolejnej edycji biegu jeśli o to wystąpi. Drugim sposobem jest uzyskanie kwalifikującego czasu w maratonie lub półmaratonie. Przykładowo dla mężczyzn do lat 40 limit wynosi 2:55:00 w maratonie i 1:23:00 w półmaratonie a dla mężczyzn w wieku ponad 40 lat: 3:10:00 w maratonie i 1:30:00 w półmaratonie. Według nieoficjalnych informacji limity czasowe na przyszłe edycje biegu będą zaostrzone. Kolejnym sposobem kwalifikacji jest zapisanie się do nowojorskiego klubu biegacza NYRR i ukończenia określonej liczby biegów organizowanych przez NYRR na terenie Nowego Jorku oraz wypełnienie obowiązku woluntariatu na przynajmniej jednej imprezie biegowej. Innym, pewnym ale stosunkowo drogim sposobem kwalifikacji do biegu jest wykupienie u jednego z wielu akredytowanych biur podróży pakietu zawierającego udział w biegu, nocleg i przelot  do Nowego Jorku. Możliwość wystartowania w biegu zapewnia również udział akcjach charytatywnych organizowanych przez organizacje współpracujące z organizatorami maratonu nowojorskiego. Przywilej udziału w biegu należy się osobom, które wzięły udział w 15 wcześniejszych maratonach nowojorskich. Jeśli ktoś był zarejestrowany do biegu i nie mógł wziąć udziału i poinformował wystarczająco wcześnie organizatorów ma również możliwość rejestracji poza kolejką. Na dodatek są jeszcze pakiety sponsorskie dla biegaczy mających dobre relacje ze sponsorami imprezy. Do biegu w roku 2011 chęć uczestnictwa zgłosiło łącznie ponad 140 tysięcy osób.

Trasa biegu biegnie przez 5 dzielnic miasta: Staten Island, Brooklyn, Queens, Bronx, Manhattan. Start ma miejsce na wyspie Staten i od razu po starcie zawodnicy wbiegają na most Verrazano, najdłuższy wiszący most w USA.

Po zbiegnięciu z mostu jest już po trzecim kilometrze trasy. Na całej trasie, oprócz mostów, stoją tłumy kibiców. Jedynym miejscem gdzie jest cisza i nie ma osób kibicujących jest Williamsburg na Brooklynie na około 17 kilometrze. Jest to dzielnica zamieszkała przez ortodoksyjnych Żydów.

Start odbył się w 3 turach co pół godziny każda począwszy od godziny 9.40. W każdej turze start odbywał się na obu poziomach mostu. Zawodnikom przydzielone są trzy kolory numerów  startowych a w ramach każdego koloru zawodnicy są podzieleni na grupy tysiącosobowe w zależności od przewidywanego czasu na mecie. Grupy ustawione na starcie są od najszybszej do najwolniejszej. Trasy poszczególnych kolorów biegną obok siebie i łączą się około 13 kilometra.

Dojechać na start można albo samochodem, jednak trzeba to zrobić przed 7 rano ponieważ o tej porze jest zamykany ruch na moście Verrazano dla osób prywatnych. Innym sposobem dotarcia na start jest prom płynący z Manhattanu do Staten Island. Po przepłynięciu promem trzeba na start dojechać specjalnymi autobusami kursującymi między portem a startem. Ostatnim sposobem dojazdu na start są specjalne autobusy odjeżdżające z różnych punktów miasta począwszy od 5 rano. W każdym wariancie dojazdu na metę trzeba się liczyć przynajamniej z 1.5 godzinnym oczekiwaniem w strefie startowej na start. Organizatorzy starają się umilić ten czas muzyką, ciepłymi i zimnymi napojami oraz różnymi przekąskami. Aby znaleźć się w strefie ścisłego startu, już po oddaniu do przechowalni niepotrzebnych do biegu rzeczy, trzeba się zameldować we wskazanych miejscach na 45 minut przed startem. Niestety te 45 minut trzeba przestać na nogach wśród innych biegaczy bez ciepłych ubrań, chyba że ktoś zabierze niepotrzebne do biegu ciepłe rzeczy i wyrzuci je po starcie.

Spośród 47438 startujących na metę dotarło 46795 osób. Wśród finiszujących było 25023 osób reprezentujących USA. Wśród obcokrajowców najwięcej było Włochów 3284 i Francuzów 3089. Polskę reprezentowały 74 osoby. Najstarszy mężczyzna mający 84 lata dotarł na metę z czasem 7:44:45 a najstarsza  kobieta w wieku 83 lat z czasem 8:29:41. Najwięcej finiszujących było w grupie wiekowej 40-44 (8,853) oraz 35-39 (7,670). W trakcie biegu w 2011 roku jedna para na około 32 kilometrze wzięła biegnąc ślub.

Najciekawsze momenty trasy:

–   Start na moście Verrazano z widokiem na dolny Manhattan i Statuę Wolności

–   Wbieg na most Pulawski i pokonanie półmetku z widokiem na Manhattan

–   Zbieg z mostu Queensborough na 1 Aleję i rozpoczęcie ostatnich 16 kilometrów w niesamowitym wrzasku tysięcy ludzi zgromadzonych wzdłuż szerokiej pierwszej Alei

–   Ostatnie dwa kilometry po Central Parku z finiszem wśród tłumu hałasujących na różne sposoby kibiców